فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

روشهای مهاجرت به کانادا ۲۰۲۴

روشهای مهاجرت به کانادا

به روز رسانی: از ۱ مارس ۲۰۲۳ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ ایرانیها میتوانند با گرفتن ویزای توریستی وارد کانادا شوند و پس از آن با تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. برای استفاده از این فرصت کوتاه مدت، با ما تماس بگیرید.

مهاجرت به کانادا از طریق کسب و کار:

اکسپرس اینتری (Express Entry):

مهاجرت از طریق استان کبک

↑ برو بالا

سایر روشها:

تاریخچه مهاجرت به کانادا

سال‌هاست که مهاجران از کشورهای مختلف به کانادا مهاجرت میکنند اما برنامه مهاجرت به شکل کنونی از دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط دولت این کشور معرفی شد.

از همان دهه ۸۰ تا چندین سال، دولت کانادا نگاه بلندمدتی به آینده نداشت و صرفاً برحسب نیاز اقتصادی کوتاه مدت مهاجر میپذیرفت، اما از اواسط دهه ۹۰، دولت کانادا متوجه کمبود نیروی کار شد و برنامه مهاجرپذیری این کشور را گسترش داد.

دولت‌های بعدی هم این سیاست را ادامه دادند اما بخاطر رکود اقتصادی آن سالها، مهاجران بیشتر در کلاس اقتصادی بودند و سهم مهاجرت‌های خویشاوندی یا انسان‌دوستانه کم شد اما این روند خیلی زود تصحیح شد و حتی در سال‌های شیوع کووید هم روند مهاجرپذیری ادامه پیدا کرد.

در حال حاضر روش‌های متنوعی برای مهاجرت وجود دارد که افراد از سرتاسر دنیا به فراخور شرایط مالی، تحصیلی، کاری و یا خانوادگی خود، روش مناسبشان را برای مهاجرت به کانادا انتخاب میکنند.

↑ برو بالا

روش‌های فدرال یعنی چه؟

نظام سیاسی کانادا بصورت فدرال است یعنی استان.ها هرکدام دولت خودشان را دارند و در بسیاری از موارد برای اداره استان اختیار تام دارند اما درمورد بعضی مسائل کلی، دولت فدرال تصمیم گیرنده است.

در اصطلاح، واژه فدرال به معنی سرتاسری است یعنی قانون یا روشی که شامل همه کشور میشود.

بعضی از روش‌های مهاجرت بصورت فدرال هستند یعنی شامل تمام کانادا میشوند (بجز استان کبک) و بعضی از آنها هم بصورت استانی هستند. مثلاً روش خوداشتغالی استان کبک مناسب کسانی است که کسب و کار خود را دارند و میخواهند فعالیت‌شان را در استان کبک ادامه بدهند اما روش خوداشتغالی فدرال بکلی متفاوت است و ویژه هنرمندان، ورزشکاران و … میشود.

برای درک بهتر روش‌های مختلف مهاجرت میتوان روش‌های مهاجرت به کانادا را طبق معیارهای مختلف دسته کلی تقسیم کرد:

↑ برو بالا

دسته‌بندی بر اساس افراد

  • افرادی که برای کار کردن (برای دیگران) به کانادا میایند که اصطلاحاً به آنها کارگر ماهر (skilled worker) میگویند
  • افرادی که برای راه‌اندازی یا کسب و کار (business) به این کشور مهاجرت میکنند
  • افرادی که برای زندگی در کنار عزیزان‌شان به کانادا میایند

در زیر نمونه هایی از روشهای مهاجرت میبینید که بر اساس فرد و مهارت افراد دسته بندی شده اند:

↑ برو بالا

دسته‌بندی بر اساس منطقه

دسته بندی دیگری که وجود دارد، بر اساس منطقه است. مثلاً استان کبک قوانین جداگانه خود را برای پذیرش مهاجر دارد.

هرکدام از استان‌های دیگر هم میتوانند جداگانه افراد را بپذیرند اما در نهایت دولت فدرال کانادا باید اقامت آنها را تأیید کند.

اما اگر از طریق هیچکدام از استان‌ها اقدام نکنید، به آن روش فدرال میگویند که به معنی سرتاسری و غیرمحلی است.

انواع روش‌های مهاجرت برای چیست؟

بطور خلاصه میتوان گفت تنوع روش‌های مهاجرت برای این است که افراد بیشتری واجد شرایط باشند و اگر کسی برای اقتصاد یا فرهنگ و در کل جامعه کانادا مفید است، فرصت مهاجرت به کانادا را از دست ندهد. مثلاً اگر برای ایجاد کسب و کار به کانادا میایید، بسته به میزان سرمایه‌تان و یا اینکه خودتان سرمایه‌گذاری میکنید یا از یکی از سازمان‌های حمایتی کمک میگیرید، نام روش مهاجرتی شما فرق میکند.

اما یکی دیگر از دلایل تعداد زیاد روش‌های مهاجرت این است که شما میتوانید ترکیبی از روش‌ها را به کار بگیرید، مثلاً برای کسب و کار میتوانید هم از طریق فدرال و هم از طریق یکی از استان‌ها اقدام کنید. تقریباً تمام روش‌های مهاجرت فدرال (مثل کسب و کار یا کارگر ماهر) در روش‌های مهاجرت به کبک هم وجود دارند اما با شرایط متفاوت.

↑ برو بالا

کدام روش برای من بهتر است؟

برای این که بهترین مسیر مهاجرت متناسب با شرایط شما را به شما پیشنهاد کنیم، میتوانید فرم ارزیابی رایگان را پر کنید.

↑ برو بالا

فرم ارزیابی مهاجرت