مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت‌آپ

Start-up Visa (SUV) Program for Canada

کارآفرین‌هایی که مهارت و قابلیت راه‌اندازی کسب و کار در کانادا را دارند میتوانند با گرفتن ویزای استارت‌آپ به کانادا بیایند. دولت کانادا از طریق این برنامه صاحبان کسب و کار و سازمان‌های حمایتی کانادایی را به کارآفرین‌های واجد شرایط وصل میکند

در این صفحه میخوانید:

ویزای استارت آپ کانادا

ویزای استارت‌آپ چیست؟

برنامه ویزای استارت‌آپ (Start-up Visa Program) که به آن SUV هم میگویند، در واقع راهی برای مهاجرت به کاناداست که در آن یک کسب و کار را در کانادا راه بیندازید و شغل ایجاد کنید.

↑ برو بالا

از کجا بدانم شامل من میشود؟

برای این که شما هم جزء این گروه از کارآفرین‌ها به حساب بیایید، کسب و کاری که را میندازید باید این شرایط را داشته باشد:

 • در آن نوآوری وجود داشته باشد
 • بتواند برای کانادایی‌ها شغل ایجاد کند
 • توانایی رقابت در مقیاس جهانی را داشته باشد

اما در کنار مشخصات ایده یا کسب و کارتان، برای اقدام برای ویزای استارت‌آپ باید چهار ویژگی کلی و مهم را داشته باشید:

 • کسب و کاری راه میندازید واجد شرایط باشد.
 • نامه حمایت از یک سازمان حمایتی داشته باشید (پایین‌تر توضیح داده‌ایم).
 • سطح زبان شما قابل قبول باشد. (معادل CLB 5 یا آیلتس ۵)
 • به اندازه کافی پول داشته باشید که تا قبل از راه‌اندازی کسب و کارتان و پول درآوردن از آن طریق، بتوانید در کانادا زندگی کنید.

↑ برو بالا

منظور از کسب و کار واجد شرایط چیست؟

برای اینکه بتوانید از طریق ویزای استارت‌آپ، اقامت دائم بگیرید، باید:

 • صاحب حداقل ۱۰ درصد شرکتی باشید که راه میندازید.
 • حداکثر ۵ نفر از سهامداران آن شرکت برای اقامت دائم اقدام کنند.
 • شما و سازمان حمایتی مربوطه باید در مجموع بیش از ۵۰ درصد سهام شرکت را داشته باشید.

همچنین باید:

 • خودتان از داخل کانادا شرکت‌تان را اداره کنید.
 • کسب و کارتان در کانادا باشد.
 • امور اساسی شرکت داخل کانادا انجام شود.

↑ برو بالا

از کجا باید شروع کنم؟

ابتدا باید یکی از سازمان‌های حمایتی که دولت کانادا تعیین کرده (Designated Organizations)، کسب و کار و یا ایده بیزنسی شما را تأیید کند و به شما و دولت کانادا تعهد بدهد که از کسب و کار نوپای شما در کانادا شما حمایت خواهد کرد. هرچه ایده شما نوآورانه‌تر باشد و در واقع محصول یا خدماتی که قرار است ارائه دهید در کانادا یا در دنیا منحصربفردتر باشد، احتمال اینکه سازمان‌های حمایتی به شما تعهد کمک بدهند بیشتر است.

↑ برو بالا

منظور از سازمان‌های حمایتی چیست؟

در خیلی از کشورهای دنیا سازمان‌ها یا نهادها و یا حتی اشخاصی وجود دارند که از کسب و کارهای نوپا تا وقتی که بتوانند روی پای خودشان بایستند حمایت میکنند.

این حمایت میتواند بصورت سرمایه‌گذاری، یا بصورت شراکت و یا در اختیار قرار دادن امکانات و یا ترکیبی از اینها باشد. بر این اساس، شرکت‌هایی که از کسب و کارهای نوپا حمایت میکنند به این سه دسته تقسیم میشوند:

در بین سازمان‌های حمایتی که در کانادا وجود دارند، دولت کانادا سازمان‌هایی را تعیین کرده که کارآفرین‌های مهاجر میتوانند با حمایت آنها استارت‌آپ خود را در کانادا راه بیندازند و بتوانند اقامت دائم کانادا را بگیرند.

↑ برو بالا

از کجا این سازمان‌ها را پیدا کنم؟

ما در شرکت مهاجرتی نیسا میتوانیم پروسه ارتباط با سازمان‌های مربوطه و کسب تأییدیه‌های لازم را برای شما انجام بدهیم. اما برای دیدن فهرست تمام مراکزی که در هر کدام از دسته بندی‌های بالا، مورد تایید دولت کانادا هستند، میتوانید فهرست تمام مراکز را ببینید.

↑ برو بالا

خودم سرمایه و کسب و کاری ندارم اما ایده خوبی دارم. آیا باز هم میتوانم اقدام کنم؟

برای اقدام از طریق ویزای استارت‌آپ، حداقل یکی از این سه دسته سازمان که از طرف دولت کانادا تعیین شده‌اند، باید ایده بیزنسی یا سرمایه‌گذاری شما را تأیید کنند.

اگر خودتان قصد یا توان سرمایه‌گذاری ندارید، سازمان‌هایی که در دسته سرمایه گذاران حمایتی قرار دارند شاید بعد از بررسی‌های لازم، ایده شما را تأیید کنند و به دولت کانادا تعهد بدهند که روی ایده شما سرمایه‌گذاری کنند و یا امکانات لازم را در اختیار شما قرار بدهند.

↑ برو بالا

چقدر پول برای سرمایه‌گذاری لازم دارم؟

اگر سرمایه‌گذاری از طرف یکی از صندوقهای سرمایه گذاری خطرپذیر انجام شود، باید حداقل ۲۰۰ هزار دلار کانادا سرمایه گذاری کنند.

اگر سرمایه‌گذاری از طریق یکی از سرمایه‌گذاران حمایتی انجام میشود، باید حداقل ۷۵ هزار دلار سرمایه‌گذاری کنند.

اگر از طرف یکی از مراکز رشد حمایت میشوید، نیازی به سرمایه گذاری نیست زیرا مراکز رشد خودشان امکانات و تجهیزات را در اختیار شما قرار میدهند اما باید حتماً در برنامه مرکز رشد پذیرفته شوید.

↑ برو بالا

بجز برای سرمایه‌گذاری، چقدر پول باید داشته باشم؟

دولت کانادا پولی در اختیار کسانی که از طریق ویزای استارت‌آپ به کانادا میایند قرار نمیدهد، بنابراین شما باید ثابت کنید که بعد از ورود به کانادا پول کافی برای تأمین زندگی خود و خانوادتان را دارید.

 • میزان پولی که باید بر اساس تعداد اعضای خانواده داشته باشید به شرح زیر است. البته این مبالغ مربوط به سال ۲۰۲۲ هستند که هر سال به روز میشوند و ممکن است تغییر کنند:
سایز خانوادهمبلغ
۱ نفره۱۳،۳۱۰
۲ نفره۱۶،۵۷۰
۳ نفره۲۰،۳۷۱
۴ نفره۲۴،۷۳۳
۵ نفره۲۸،۰۵۲
۶ نفره۳۱،۶۳۸
۷ نفره۳۵،۲۴۴
بیشتر از ۷ نفر، به ازای هر نفر بیشتر۳،۵۸۶
هزینه‌ها به دلار کانادا هستند.

↑ برو بالا

مراحل بعدی چیست؟

مرحله اول که پر کردن فرم تقاضای اقامت دائم از طریق برنامه ویزای استارت‌آپ است.

بعد از اینکه حداقل یکی از سازمان‌های حمایتی تعیین شده، کسب و کار یا ایده شما را تأیید کرد، یک “گواهی تعهد” یا همان “تعهدنامه” در مورد شما برای دولت کانادا ارسال میکند. اعتبار این گواهی ۶ ماه از تاریخ صدور است. یک نامه حمایتی هم برای شما صادر و ارسال میکند.

شما باید فرم تقاضای خود را تا قبل از این که اعتبار تعهدنامه سازمان حمایتی منقضی شود ارائه بدهید.

همراه با تقاضای خود، نامه حمایتی که از سازمان حمایتی مربوطه دریافت کرده‌اید را هم ارسال میکنید.

↑ برو بالا

بعد از تکمیل و ارسال تقاضا

از این مرحله به بعد، بررسی پرونده شما شروع میشود.

در حین بررسی تقاضای شما، نامه‌ای برایتان ارسال میشود و از شما میخواهند که کارهای مربوط به انگشتنگاری را انجام دهید. از زمان تاریخ نامه ۳۰ روز وقت دارید که انگشت‌نگاری را انجام دهید بنابراین بهتر است به محض دریافت نامه برای انگشت‌نگاری اقدام کنید.

همچنین، برای این که این پروسه به تأخیر نیفتد، همان موقع که تقاضای خود را ارسال میکنید و هزینه‌های دیگر را میپردازید، هزینه انگشت نگاری را هم بپردازید.

علاوه بر انگشت نگاری، باید تست پزشکی هم بدهید و گواهی عدم سوءپیشینه هم بگیرید برای تمام این اقدامات وقتی زمانش برسد به شما اطلاع میدهند و جزییات آن را در اختیار شما قرار میدهند.

اگر لازم باشد مدارک بیشتری ارائه دهید، ممکن است با شما تماس بگیرند و بگویند چه مدارکی را برایشان بفرستید.

اگر واجد شرایط باشید و مدارکتان مشکلی نداشته باشد، تقاضای شما پذیرفته میشود و از شما میخواهند تا پاسپورتتان را بفرستید تا ویزای اقامت دائم را به شما بدهند. این ویزا شامل تأییدیه اقامت دائم که اصطلاحاً به آن Confirmation of Permanent Residence (COPR) میگویند، و همچنین ویزای ورود (entry visa) میشود.

↑ برو بالا

چقدر طول میکشد؟

دولت کانادا میگوید در حال حاضر میانگین زمان این پروسه ۳۱ ماه است اما عواملی ممکن است باعث ایجاد تأخیر شود. برای اینکه دچار تأخیر غیرضروری نشوید، به این نکات دقت کنید:

هر گونه تغییر در اطلاعات شخصی مثل آدرس، تلفن یا ایمیل، یا تولد فرزند جدید را اطلاع دهید.

برای یک موضوع، بیشتر از یکبار با مرکز ویزا تماس نگیرید.

مسائلی مانند سابقه کیفری یا امنیتی، وضعیت مبهم طلاق یا فرزندخواندگی ممکن است پروسه بررسی تقاضای ویزای استارت‌آپ شما را به تأخیر بیندازند.

↑ برو بالا

آیا ویزای استارت‌آپ برای استان کبک هم وجود دارد؟

استان کبک برای مهاجرت از طریق کسب و کار، برنامه مجزای خود را دارد. برای اطلاع از قوانین و راه‌های مهاجرت به کبک به صفحه مهاجرت از طریق استان کبک مراجعه کنید.

↑ برو بالا

زبانم باید در چه حدی باشد؟

برای اقدام از طریق ویزای استارت‌آپ، باید طبق سیستم ارزیابی زبان کانادا موسوم به CLB در هر چهار مهارت زبان (لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ) نمره ۵ را بگیرید. این نمره تقریباً معادل نمره ۵ آیلتس است. (اگر در آیلتس نمره ریدینگ شما ۴ باشد و سه مهارت دیگر ۵ باشد، معادل ۵ در CLB است.)

برای تبدیل و معادل نمره آزمون‌های مختلف بین‌المللی در مقایسه با CLB , جزییات بیشتر میتوانید به صفحه شرایط سطح زبان مراجعه کنید.

↑ برو بالا

چه کسی مدارک من را بررسی میکند؟

ما تمام مدارک و فرم‌ها را برای شما بررسی میکنیم تا مطمئن شویم که چیزی را از قلم نینداخته‌اید و اطلاعات فرم‌ها اشتباه نباشد. بعد از اقدام و تشکیل پرونده هم، دولت کانادا تمام مدارک و فرم‌ها و پرداختی‌ها را چک میکند و هرگونه نقص احتمالی را اطلاع میدهد. البته ممکن است دولت کانادا پرونده شما را از طریق بررسی همکاران (Peer Review) هم ارزیابی کند.

↑ برو بالا

بررسی همکاران (Peer Review) یعنی چه؟

اگر دولت کانادا در طول بررسی پرونده شما و توانایی‌ها یا تعهداتی که سازمان حمایتی مربوطه در زمینه کسب و کار داده است نیاز به مشورت داشته باشد، ممکن است از صاحبان صنایع یا کسانی که در حوزه کسب و کار شما مورد اعتمادش هستند مشورت بگیرد.

هدف از چنین کاری این است که مطمئن شوند فعالیت‌های شما و نیز آن سازمان حمایتی تعارضی با استانداردهای کانادا ندارد و این که هیچ کلاهبرداری یا تخلفی صورت نمیگیرد. اگر پرونده شما نیاز به بررسی همکاران داشته باشد:

 • به متقاضی اعلام میشود که پرونده او برای بررسی همکاران ارسال شده است.
 • انجمن مربوط به صنعت یا حوزه کاری شما، تیمی از کارشناسان را برای بررسی جمع میکند.
 • هویت اعضای تیم کارشناسان برای شما یا سازمان حمایتی فاش نمیشود.

تیم کارشناسان چه مواردی را ارزیابی میکند؟

 • اینکه نهادی که ایده بیزنسی یا سرمایه گذاری شما را تایید کرده، آن را بطور مناسب بررسی کرده و این که تعارضی با استانداردهای صنعت یا حوزه کاری شما در کانادا ندارد.
 • تمام تعهدات (شامل سرمایه‌گذاری‌ای که احیاناً توسط مراکز حمایتی ممکن است انجام شود، خدماتی که این مراکز قرار است ارائه بدهند و هزینه‌هایی که از متقاضی اخذ شده) و اینکه این تعهدات تعارضی با استانداردهای صنعت یا حوزه کاری شما در کانادا ندارد.

همچنین:

 • اطمینان حاصل میکنند که کسب و کاری که میگویید، در کانادا راه افتاده یا حتماً راه خواهد افتاد.
 • اطمینان حاصل میکنند که مالک کسب و کار مورد تأیید و واجد شرایط برنامه ویزای استارت‌آپ است.
 • اطمینان حاصل میکنند که مرکز حمایتی مربوطه: عملی بودن طرح پیشنهادی کسب و کار را در نظر گرفته، تیم مدیریتِ سرمایه گذاریِ کسب و کار را ارزیابی کرده، و نکات مربوط به مالکیت معنوی را بررسی کرده است.
 • اطمینان حاصل میکنند که تمرکز کسب و کار شما روی محصول یا خدماتی است که قابلیت بالایی برای رشد دارد.
 • اگر کسب و کار شما توسط مراکز رشد تعهداتی دریافت کرده باشد، آن تعهدات را ارزیابی میکنند.

اگر در بررسی همکاران اشکالی مشاهده شود، نامه‌ای برای شما ارسال میشود و به شما:

 • نگرانی خود یا آن مورد بخصوص را اعلام میکنند.
 • میگویند مدارک بیشتر در ارتباط با آن مورد بخصوص ارائه بدهید.
 • بطور واضح اعلام میکنند که اگر نتوانید آن مورد بخصوص را برطرف کنید ممکن است درخواست شما رد شود.

یافته‌های تیم بررسی همکاران در کنار سایر اطلاعات ارائه شده در پرونده شما بررسی میشود تا تصمیم نهایی درباره تقاضای شما اتخاذ شود.

↑ برو بالا

7 دیدگاه دربارهٔ «مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت‌آپ»

سلام عرض ادب خدمت شما خوبان من در کشور اسپانیه هستم میخوام با کانادا برای کار بیآم من شغلم در زراعت زياد است تجربه زيادی از زراعت دارم چطور ميتونم به‌کانادا سفر کنم

Hello, I am in Spain, I want to come to Canada to work. My job is in agriculture. I have a lot of experience in agriculture. How can I travel to Canada?

با سلام، برای مهاجرت به کانادا، سایر شرایط مثل مقدار سابقه، روش مهاجرت، سرمایه، تحصیل و غیره هم موثر است. اگر فرم ارزیابی را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

سلام من بیست سالم هست و دانشجو هستم،یه طرح بیزینسی مربوط به حوزه لباس دارم که میتونم بگم مشابهش نیست،سطح زبانم هست متوسط روبه بالا هست یعنی کارمو به راحتی میتونم راه بندازم،وای متأسفانه سیزده هزار دلار به هیچ شکلی ندارم،راهی نیست تو این حوزه؟

دیدگاهتان را بنویسید