فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

خودتان را ثابت کنید و اقامت بگیرید!

سیاست کلی کشورهای مهاجرپذیر در سالهای اخیر به این صورت بوده که اگر فردی میخواهد برای کار و زندگی به آن کشور مهاجرت کند، ابتدا باید مدارکی ارائه بدهد که نشان دهد در کشور مقصد به مهارت او نیاز دارند و همچنین از پس زندگی در آن کشور برمی آید.

مثلاً در روش اکسپرس اینتری مهاجرت به کانادا، شغل شما باید در فهسرت مشاغل مورد نیاز کانادا باشد، و همچنین سابقه کاری داشته باشید و زبان شما هم نباید از یک سطحی پایینتر باشد. همه اینها برای این است که مطمئن شوند که اگر به شما اقامت دائم بدهند، میتوانید در مدت کوتاهی کار پیدا کنید و همچننی در کار و زندگی میتوانید با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنید و در یک کلام در زندگی در کانادا موفق باشید.

اما این روشها هزینه های زیادی برای دولتها دارند زیرا اولاً باید شرایط هر متقاضی را بررسی کنند تا تخمین بزنند که آیا در آینده خواهد توانست شغلی متناسب با مهارتهایش پیدا کند یا نه، و ثانیاً تمام مهارتهایی که ادعا میکند دارد را راستی آزمایی کنند. مثلاً سابقه کار و بیمه و مدارک تحصیلی او را ارزیابی کنند و همچنین از او مدرک معتبری بخواهند که نشان دهد زبانش در سطح مورد نظر است. این پروسه پرهزینه درمورد کسانی که میخواهند در کانادا یا سایر این کشورها کسب و کار راه بنیدازند هم وجود دارد.

اما خیلی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا مثل کانادا و استرالیا و حتی کشورهای اروپایی مثل آلمان و هلند در حال تجدید نظر در این سیاست کلی هستند. آنها علاوه بر ادامه همه روشهای موجود، در حال اجرای آزمایشی سیاستهای جدیدی هستند که به افراد اجازه میدهد بطور موقت وارد کشور شوند و خودشان در پی پیدا کردن کار یا راه انداختن کسب و کار باشند. البته بدیهی است که بررسیهای اولیه صورت میگیرد اما در سیاستهای جدید، پروسه طولانی و هزینه بر ارزیابی و پیس بینی موفقت افراد بجای اینکه به تمامی بر عهده دولت یا اداره مهاجرت این کشورها باشد، بخش اعظم آن بر عهده خود متقاضی است.

در سیاستهای جدیدی که دولتهایی مثل کانادا و آلمان در پیش گرفته اند، شما میتوانید ابتدا با ویزای موقت وارد این کشورها شوید و سپس ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و خودتان دنبال کار بگردید. در پایان اعتبار ویزای موقتتان اگر توانسته باشید شرایط مشخصی را کسب کرده باشید (مثل تجربه کار و پیشنهاد کاری)، میتوانید برای اقامت دائم تقاضا بدهید.

مثلاً دولت کانادا در حال اجرای آزمایشی یک طرح جدید است که بموجب آن از ۱ مارس ۲۰۲۳ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴، ایرانیها میتوانند با ویزای توریستی به کانادا بیایند و سپس ویزای خود را تبدیل به ویزای کار کنند و در این مدت تجربه کار کسب کنند. این طرح حتی از طریق ویزاهای تحصیلی هم قابل اجراست.

البته روشهای قبلی مهاجرت همچنان به قوت خود باقی هستند اما سیاستهای جدید فرصت خوبی برای ایرانیهاست که به سهولت بیشتر به کانادا بیایند و اگر از مهارتهای خود مطمئن هستند، دنبال کار بگردند و تجربه کار در کانادا را کسب کنند.

آیا این فرصت جدید شما را به فکر آمدن به کانادا نمی اندازد؟ اگر سؤالی دارید با ما تماس بگیرید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

عباس زاهدانی
عباس زاهدانی با سابقه سالها مدیریت در ایران، آمریکا و کانادا، دانش آموخته رشته مدیریت از دانشگاه هاروارد آمریکا و رشته مطالعات مهاجرت از دانشگاه یو بی سی استان بریتیش کلمبیای کانادا است. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی ادبیات زبان از دانشگاه شیراز در ایران و کارشناسی اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا است.

نظرات بسته شده است.

فرم ارزیابی مهاجرت