فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

شرایط سطح زبان

در بیشتر روشهای مهاجرت به کانادا لازم است که نشان دهید که زبان انگلیسی و/یا فرانسوی شما در چه سطحی است.

در این صفحه میخوانید:

شرایط سطح زبان برای مهاجرت به کانادا

↑ برو بالا

برای مهاجرت به کانادا چه زبانی باید بلد باشم؟

انگلیسی و فرانسه زبانهای رسمی در کانادا هستند. بسته به این که از چه طریقی برای مهاجرت به کانادا اقدام میکنید، شاید لازم باشد که نشان دهید زبان انگلیسی و/یا فرانسوی شما در چه سطحی است.

از کجا سطح زبانم را بدانم؟

برای اطلاع از سطح زبانتان و اعلام آن به دولت کانادا، باید در یکی از آزمونهای مورد تأیید دولت کانادا شرکت کنید. البته دولت کانادا سطح زبان شما را بر اساس استاندارد آموزشی کانادا میسنجد و شما برای محاسبه امتیازتان بهتر است نتیجه و نمره آزمونی که میدهید را به نمرات استاندارد کانادا تبدیل کنید تا بتوانید در جدولهای مربوط به امتیازات هر کدام از روشهای مهاجرت، امتیاز خود را ببینید. این استاندارد برای زبان انگلیسی CLB نام دارد و برای زبان فرانسه اسمش NCLC است.

↑ برو بالا

چه آزمونهایی مورد تأیید هستند؟

دولت کانادا برای ارزیابی سطح زبان (انگلیسی و فرانسوی) نتیجه این آزمونها را قبول دارد:

آزمون آیلتس دو امتحان جنرال و آکادمیک دارد. برای ویزای تحصیلی معمولاً نیاز به ثبت نام و شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک دارید اما برای ورود اکسپرس، نتیجه آیلتس آکادمیک را قبول ندارند.

در حال حاضر آزمون سلپیپ در ایران برگزار نمیشود اما برای آزمون آیلتس میتوانید به مراکز رسمی برگزاری آزمون آیلتس در سرتاسر ایران مراجعه کنید.

توجه: اگر از طریق استان کبک اقدام میکنید، این استان نتایج چند آزمون رسمی دیگر زبان فرانسه را هم قبول دارد. در زیر، فهرست تمام آزمونهای رسمی زبان فرانسه که مورد تأیید استان کبک هستند را میتوانید ببینید:

↑ برو بالا

امتیازبندی چطور انجام میشود؟

اینکه برای زبان انگلیسی یا فرانسه خود چه امتیازی بگیرید بستگی به این دارد که کدام روش را انتخاب کرده باشید. در بعضی از روشها (مثلاً اگر به استان کبک مهاجرت کنید) زبان فرانسه اهمیت بیشتری دارد و یا در برخی روشها ممکن است سطح زبان همسرتان هم امتیاز داشته باشد. بنابراین برای اطلاع از امتیاز دقیق سطح زبانتان، بهتر است از طریق فهرست وبسایت، به صفحه روش مورد نظرتان مراجعه کنید که در آن امتیاز مربوط به سطح زبان را هم نوشته ایم.

در بیشتر روشها، چهار مهارت زبانی شما (شنیداری، صحبت کردن، خواندن، و نوشتن) بطور جداگانه امتیاز میگیرند. یعنی مثلاً اگر برای انگلیسی امتحان آیلتس داده اید، برای نمره Listening جدا امتیاز میگیرید و ۳ مهارت دیگر هم (Reading, Writing, Speaking) هر کدام امتیازهای خودشان را میگیرند.

برای زبان فرانسه هم معمولاً همینطور است و هر آزمونی که داده باشید، برای نمره هر مهارت زبانی جداگانه امتیاز میگیرید که آنها را با هم جمع میکنند.

دلیل این سیاست این است که ممکن است نمره اسپیکینگ شما اهمیت بیشتری از نوشتن داشته باشد و یا مثلاً در یک روش دیگر تنها نمره اسپیکینگ و لیسنینگ همسر شما امتیاز بگیرد و مهارتهای دیگر امتیاز نداشته باشند.

↑ برو بالا

آیا باید نمره هایم را تبدیل کنم؟

در بیشتر فرمهای امتیازبندی، بجای نمره آزمون، عدد تبدیل شده نمره آزمون به استانداردهای آموزشی کانادا را از شما میپرسند. مثلاً بجای اینکه بپرسند نمره مهارت صحبت کردن شما در آزمون TEF فرانسه چند شده، از شما میپرسند معادل NCLC صحبت کردن فرانسه شما چیست.

به همین دلیل است که بهتر است نمره های خود را تبدیل کنید. البته در بعضی از فرمهای ارزیابی ممکن است این امکان را داشته باشید که بجای CLB (استاندارد کانادا برای انگلیسی) مستقیماً نمره آیلتس خود را وارد کنید. یعنی برای آیلتس کار راحتتر است.

چطور نمره هایم را تبدیل کنم؟

در این بخش جدول تبدیل نمره هایی که در هر کدام از آزمونهای مورد تأیید گرفته باشید را برایتان آورده ایم. دقت داشته باشید که امتیاز انگلیسی یا فرانسه شما بستگی به این دارد که چه روشی را برای مهاجرت انتخاب کرده باشید یا اینکه مثلاً (در بعضی از روشها) زبان رسمی اول و دوم خود را کدامیک از این زبانها انتخاب کرده باشید.

↑ برو بالا

جدول کلی سطوح مختلف زبان

CLB / NCLC
CEFR
(سطح بندی استاندارد اروپا برای تمام زبانها)
A0 (صفر) یا Pre-A1
1,2A1 (مبتدی ۱)
3,4A2 (مبتدی ۲)
5,6B1 (متوسط ۱)
7,8B2 (متوسط ۲)
9,10C1 (پیشرفته)
11,12C2 (کاملاً مسلط)
امتیازات و تبدیلها تقریبی هستند و برای محاسبه دقیق باید هر مهارت زبانی را جداگانه حساب کنید.

↑ برو بالا

تبدیل نمرات برای انگلیسی

در برخی از فرمهای ارزیابی، میتوانید نمره آیلتس خود را بدون تبدیل وارد کنید اما در بیشتر فرمها عدد معادل CLB را از شما میپرسند که استاندارد آموزشی دولت کانادا برای سطح بندی سطح زبان انگلیسی است. CLB مخفف عبارت زیر است:

Canadian Language Benchmarks

البته بجز آیلتس، آزمون سلپیپ هم مورد قبول دولت کاناداست اما در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمیشود. اگر یکی از آزمونهای مورد قبول دولت کانادا را داده باشید (آیلتس یا سلپیپ)، ابتدا نمره آن را تبدیل به CLB میکنند و سپس به شما امتیاز میدهند.

آزمون آیلتس

جدول تبدیل نمره کلی آیلتس
IELTSCLB
۴۴
۵۵
۵/۵۶
۶۷
۶/۵۸
۷۹
۷/۵۱۰
این اعداد تقریبی هستند چون چهار مهارت زبانی شما بطور جداگانه امتیاز میگیرند

↑ برو بالا

تبدیل اسپیکینگ IELTS
IELTS SpeakingCLB
۳-۳/۵۳
۴-۴/۵۴
۵۵
۵/۵۶
۶۷
۶/۵۸
۷۹
۷/۵-۹۱۰ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت صحبت کردن آزمون IELTS
تبدیل لیسنینگ آیلتس
IELTS ListeningCLB
۳/۵-۴۳
۴/۵۴
۵۵
۵/۵۶
۶-۷۷
۷/۵۸
۸۹
۸/۵-۹۱۰ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت شنیداری آزمون IELTS

↑ برو بالا

تبدیل ریدینگ آیلتس
IELTS ReadingCLB
۲/۵-۳۳
۳/۵۴
۴-۴/۵۵
۵-۵/۵۶
۶۷
۶/۵۸
۷۹
۸-۹۱۰ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت خواندن آزمون IELTS
تبدیل رایتینگ آیلتس
IELTS WritingCLB
۳-۳/۵۳
۴-۴/۵۴
۵۵
۵/۵۶
۶۷
۶/۵۸
۷۹
۷/۵-۹۱۰ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت نوشتن آزمون IELTS

↑ برو بالا

تبدیل نمرات برای فرانسه

برای اعلام سطح زبان فرانسه خود باید در یکی از آزمونهای رسمی TEF یا TCF که مورد تأیید دولت کاناداست شرکت کنید و نمره آن را در طبق جدول تبدیل، به NCLC تبدیل کنید که استاندارد آموزشی دولت کانادا برای سطح بندی سطح زبان فرانسه است. NCLC مخفف عبارت زیر است:

Niveaux de competence linguistique canadiens

اگر یکی از آزمونهای زبان فرانسه مورد تأیید دولت کانادا را داده باشید، ابتدا نمره آن را تبدیل به NCLC میکنند و سپس امتیاز شما را میسنجد.

جدولهای تبدیل زیر مربوط به روش اکسپرس اینتری: اسکیلد ورکر فدرال هستند.

آزمون TEF

جدول تبدیل نمره مهارت صحبت کردن آزمون TEF
TEF (expression orale)NCLC
۱۸۱-۲۲۵۴
۲۲۶-۲۷۰۵
۲۷۱-۳۰۹۶
۳۱۰-۳۴۸۷
۳۴۹-۳۷۰۸
۳۷۱+۹ و بالاتر

↑ برو بالا

جدول تبدیل نمره مهارت شنیداری آزمون TEF
TEF (comprehension de l’oral)NCLC
۱۴۵-۱۸۰۴
۱۸۱-۲۱۶۵
۲۱۷-۲۴۸۶
۲۴۹-۲۷۹۷
۲۸۰-۲۹۷۸
۲۹۸+۹ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت خواندن آزمون TEF
TEF (comprehension de l’ecrit)NCLC
۱۲۱-۱۵۰۴
۱۵۱-۱۸۰۵
۱۸۱-۲۰۶۶
۲۰۷-۲۳۲۷
۲۳۳-۲۴۷۸
۲۴۸+۹ و بالاتر

↑ برو بالا

جدول تبدیل نمره مهارت نوشتن آزمون TEF
TEF (expression ecrite)NCLC
۱۸۱-۲۲۵۴
۲۲۶-۲۷۰۵
۲۷۱-۳۰۹۶
۳۱۰-۳۴۸۷
۳۴۹-۳۷۰۸
۳۷۱+۹ و بالاتر

آزمون TCF

جدول تبدیل نمره مهارت صحبت کردن آزمون TCF
TCF (expression orale)NCLC
۱۰-۱۱۷
۱۲-۱۳۸
۱۴+۹ و بالاتر

↑ برو بالا

جدول تبدیل نمره مهارت شنیداری آزمون TCF
TCF (comprehension de l’oral)NCLC
۴۵۸-۵۰۲۷
۵۰۳-۵۲۲۸
۵۲۳+۹ و بالاتر
جدول تبدیل نمره مهارت خواندن آزمون TCF
TCF (comprehension de l’ecrit)NCLC
۴۵۳-۴۹۸۷
۴۹۹-۵۲۳۸
۵۲۴+۹ و بالاتر

↑ برو بالا

جدول تبدیل نمره مهارت نوشتن آزمون TCF
TCF (expression ecrite)NCLC
۱۰-۱۱۷
۱۲-۱۳۸
۱۴+۹ و بالاتر

مدرک زبانم چقدر اعتبار دارد؟

  • هر مدرکی که زمان اقدام به مهاجرت ارائه میدهید باید کمتر از دو سال از صدور آن گذشته باشد.
  • اگر تا قبل از این که اپلای میکنید، اعتبار مدرک زبان شما تمام شود، باید دوباره امتحان بدهید.

↑ برو بالا

منظور از مبتدی و پیشرفته چیست؟

در بعضی از روشهای مهاجرت مثل خوداشتغالی، در فرم ارزیابی اولیه که درباره سطح زبانتان از شما میپرسند، ممکن است بجای/علاوه بر نمره آزمون زبان، از شما بپرسند که سطح شما مبتدی است یا متوسط و یا پیشرفته.

در جدول زیر تعاریف هرکدام از این سطوح را برای شما نوشته ایم:

میزان تسلطمیزانی تسلطی که در فرم ارزیابی باید برای هرکدام از مهارتهای ۴ گانه زبان (صحبت کردن، شنیداری، خواندن، نوشتن) انتخاب کنید
در بیشتر موقعیتهای اجتماعی و کاری میتوانید بطور موثر ارتباط برقرار کنید.پیشرفته
در بیشتر موقعیتهای آشنای اجتماعی و کاری میتوانید براحتی ارتباط برقرار کنید.متوسط
در بیشتر موقعیتهای قابل پیش بینی و موضوعات آشنا میتوانید ارتباط برقرار کنید اما با مقداری سختی.مبتدی
معیارهای سطح مبتدی در مورد شما صدق نمیکند.پایینتر از مبتدی
تعریف سطوح مختلف زبان

↑ برو بالا

چطور زبانم را تقویت کنم؟

به شما توصیه میکنیم از زمانی که برای مهاجرت تصمیم میگیرید، پایه های زبان خود را قوی کنید. طبق توصیه کارشناسان، بهترین روش، رفتن به کلاس زبان و کار کردن با معلم است. بسیاری از متقاضیان مهاجرت برای صرفه جویی در وقت و پول، تصمیم به خودخوانی میگیرند اما تجربه نشان داده که بیشتر این افراد به نمره ای که میخواهند نمیرسند و در میانه راه وقتی به این نتیجه میرسند که از یک معلم کمک بگیرند که دیگر خیلی دیر شده است. دلیل این توصیخ کارشناسان زبان این است که در شیوه خودخوانی از آنجایی که صرفاً به اطلاعات شما اضافه میشود و کسی نیست که به شما فیدبک بدهد، اشتباه های شما را تصحیح کند و مطالب مورد نیاز شما را مسیر زبان آموزی بر اساس نقاط ضعفتان طراحی کند، کارایی چندانی ندارند.

اگر سطح زبان خود را نمیدانید، میتوانید از طریق معلم خود از سطح خود باخبر شوید. راه دیگر این است که در یکی از آزمونهای رسمی مورد تأیید دولت کانادا شرکت کنید تا مطمئن شوید نمره شما چند است و بابت آن چه امتیازی میگیرید. البته در نظر داشته باشید که اعتبار کارنامه این آزمونها دو سال است و شما در ادامه پروسه مهاجرت شاید ناچار شوید یک بار دیگر در آن آزمون شرکت کنید.

↑ برو بالا

چه کلاسی بروم؟

اگر نمره آزمون شما با آنچه مورد نظر شماست و به آن نیاز دارید، فاصله زیادی دارد، بهتر است وقت بیشتری برای تقویت زبان بگذارید و ابتدا پایه های زبان خود را تقویت کنید. اما اگر فقط کمی با نمره مورد نظر فاصله دارید و یا فقط در بعضی از مهارتها نمره لازم را نگرفته اید، میتوانید در کنار تقویت زبان، در دوره هایی که مستقیماً روی مهارتهای آزمون کار میکنند شرکت کنید.

یادتان باشد اگر زبان شما خیلی ضعیف است، شرکت در دوره های مستقیم مهارتهای آزمون ممکن است فقط وقت و هزینه شما را هدر بدهد و بهتر است فارغ از دغدغه آزمون، ابتدا روی زبان عمومی خود کار کنید. بهترین مشاوره را معلم زبان شما میتواند به شما بدهد.

↑ برو بالا

فرم ارزیابی مهاجرت