فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

یکی از سؤال‌های رایج متقاضیان مهاجرت به کانادا، درباره مهاجرت دندانپزشکان به کانادا است.

جواب ما به دندانپزشکان ایرانی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند مثبت است. می‌توان گفت که کانادا یکی از کشورهایی است که از مهاجرت دندانپزشکان به کانادا استقبال می‌کند.


آیا کانادا به دندانپزشک نیاز دارد؟

طبق آمار رسمی، برای هر ۱۷۰۰ کانادایی، یک دندانپزشک وجود دارد. با همین آمار ساده می‌توانید ببینید کانادا چقدر به دندانپزشک نیاز دارد.

اواخر سال ۲۰۲۳ اداره آمار کانادا اعلام کرد که جمعیت کانادا از مرز ۴۰ میلیون نفر گذشت و این در حالی است که حدود ۲۳ هزار دندانپزشک در کانادا وجود دارد‌.

به همین دلیل است که دولت کانادا و اداره مهاجرت کانادا، برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا امتیازهایی قائل شده‌اند.

↑ برو بالا

درآمد دندانپزشک در کانادا چقدر است؟

دندانپزشکی در کانادا به‌طور کلی شغل پردرآمدی به‌حساب می‌آید. درآمد شما به‌عنوان یک دندانپزشک در کانادا به عوامل مختلفی دارد اما خوب است بدانید که درآمد متوسط دندانپزشکان در کانادا حدود ۱۴۰ هزار دلار کانادا در سال است.

البته این رقم مربوط به دندانپزشکان عمومی است و دندانپزشکانی که جراحی فک و صورت انجام می‌دهند درآمدی تا دوبرابر این رقم دارند یعنی سالانه حدود ۲۸۰ هزار دلار کانادا.

برای این‌که تصویر واقع‌بینانه‌تری از درآمد خودتان به‌عنوان دندانپزشک در کانادا داشته باشید، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید از جمله این‌که در مطب خودتان کار می‌کنید، یا برای یک کلینیک یا مرکز دندانپزشکی کار می‌کنید.

علاوه بر این، درست مثل ایران، با کسب تجربه و شناخته‌شدن بین بیماران خود و در جامعه کانادا، اگر تعداد مراجعه‌کننده‌های شما بیشتر شود، طبیعی است که درآمد شما هم بیشتر خواهد شد.

همچنین، شاید در ابتدا ناچار باشید که نزد یک دندانپزشک دیگر و یا در بیمارستان‌ها یا مراکز دولتی کار کنید و حقوق بگیرید اما بعد از مدتی می‌توانید مطب خودتان را داشته باشید. این‌که در چه مدتی به شرایط ایده‌ال برسید، به وضعیت شما و مهارت‌هایتان بستگی دارد.

البته در نظر داشته باشید که رشته‌ها و شاخه‌های مختلف دندانپزشکی هم درآمدهای متفاوتی دارند.

↑ برو بالا

گرایش‌های مختلف دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشکان ایرانی در تمام شاخه‌ها و گرایش‌ها می‌توانند برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. بعضی از گرایش‌های اصلی دندانپزشکی عبارتند از:

  • دندانپزشک عمومی
  • جراح دندانپزشک
  • اندودنتیست
  • دندانپزشک ایمپلنتولوژیست
  • جراح دهان و دندان

مراحل و شرایط مهاجرت دندانپزشکان به کانادا برای رشته‌ها و گرایش‌های مختلف یکسان است. اما بدیهی است که اگر در رشته خاصی فعالیت می‌کنید، لازم است که مدارک مربوط به آن را ارائه بدهید.

↑ برو بالا

میزان موفقیت دندانپزشکان در کانادا

برای این‌که احتمال پذیرش خود را به‌عنوان دندانپزشک در پروسه مهاجرت به کانادا بیشتر کنید، و همچنین برای این‌که در کانادا به‌عنوان یک دندانپزشک، موفق باشید، باید در این دو زمینه به فکر ارتقا خود باشید:

مهارت‌ها

ابتدا باید مهارت‌های خود را ارتقا بدهید. یعنی با به‌روز نگه داشتن دانش و مهارت‌های خود در زمینه دندانپزشکی و شرکت در دوره‌های لازم، به استانداردهای کانادا در این زمینه نزدیک شوید.

مدارک و مجوزها

برای انجام دندانپزشکی در کانادا باید مدارک و مجوزهای مختلفی باشته باشید. مثلاً هم باید ریز نمرات‌تان تأیید شود و هم در آزمون صلاحیت دندانپزشکی کانادا قبول شوید. پس از آن باید مجوز کار دندانپزشکی در کانادا را بگیرید.

اگر مدارک شما و دوره‌هایی که دیده‌اید و سوابق‌تان قوی باشد، ممکن است از شرکت در دوره دندانپزشکی معاف شوید و فقط لازم باشد در آزمون صلاحیت علمی دندانپزشکی شرکت کنید.

زبان انگلیسی و/یا فرانسه

به‌طور کلی سطح زبان در پروسه مهاجرت بسیار مهم است. به‌عنوان دندانپزشک، دانستن حداقل یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسه بسیار اهمیت دارد. سطح زبان شما هم برای مراحل اکسپرس اینتری مهم است، و هم برای قبولی در آزمون صلاحیت علمی دندانپزشکی باید به انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید.

↑ برو بالا

چه راه‌هایی وجود دارد؟

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا می‌تواند از دو راه انجام شود:

راه اول: اکسپرس اینتری:

حرفه دندانپزشکی در دسته مشاغل TEER 2 قرار دارد و شما می‌توانید به‌عنوان دنداپزشک از طریق اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

اگر از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنید، باید مجموع امتیازات شما به حدنصاب برسد تا برای تقاضای اقامت دائم دعوتنامه دریافت کنید. توضیحات بیشتر و فرم ارزیابی رایگان را می‌توانید در صفحه اکسپرس اینتری ببینید.

راه دوم: برنامه استانی یا آتلانتیک

اگر از طریق برنامه کاندیدای استانی برای مهاجرت به کانادا اقدام می‌کنید، خبر خوب است که استان‌های انتاریو، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، و ساسکاچوان نیاز بیشتری به دندانپزشک دارند و استان‌های همجوار اقیانوس اطلس (آتلانتیک) یعنی ۴ استان نوا اسکوشیا، نیو برانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، و جزیره پرنس ادوارد هم در قالب برنامه آتلانتیک بیشترین پذیرش دندانپزشک را دارند.

اگر از طریق استانی یا آتلانتیک اقدام کنید، در زمان کوتاه‌تری پرونده شما به نتیجه میرسد و شاید حتی تا قبل از ۲ سال بتوانید به‌عنوان دندانپزشک شروع به کار کنید.

↑ برو بالا

مراحل آن چیست؟

اگر دندانپزشک باشید، قبل از اقدام برای اقامت و یا ورود به کانادا، باید مدرک دندانپزشکی خود را ارزیابی و معادل‌سازی کنید:

مرحله ۱: ارزیابی و معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی

دندانپزشکان برای مهاجرت به کانادا باید مدارک تحصیلی خود را ارائه بدهند تا توسط شورای ملی دندانپزشکی کانادا (NDEB) تأیید شود.

به عبارت دیگر، آنها باید مدرک دندانپزشکی شما را ارزیابی و معادل‌سازی کنند و تأیید کنند که تحصیلات شما معادل استانداردهای کانادا است.

ارزیابی مدارک را می‌توانید قبل از اقدام برای اقامت و ویزا انجام دهید.

↑ برو بالا

مرحله ۲: اقدام برای اقامت کانادا

برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان دندانپزشک، باید یک سری مراحل مشترک را مثل بقیه مشاغل طی کنید یعنی باید از طریق مهارت و به‌عنوان کارگر ماهر اقدام کنید: مثل روش اکسپرس اینتری یا کاندیدای استانی و یا برنامه آتلانتیک.

این مرحله را می‌توانید همزمان که منتظر نتیجه ارزیابی مدارک‌تان هستید انجام دهید تا در وقت شما صرفه‌جویی شود.

همچنین، می‌توانید با ویزای موقت به کانادا بیایید و بعد از کسب تجربه کار در کانادا، برای مهاجرت و اقامت دائم کانادا از یکی از روش‌های بالا اقدام کنید.

مرحله ۳: اخذ مجوز دندانپزشکی

اگر ارزیابی مدارک دندانپزشکی شما با موفقیت انجام شده باشد، یکی از این دو نتیجه را برای شما اعلام می‌کنند:

حالت اول: اگر مدارک شما قوی و کاملاً مطابق با استانداردهای کانادا باشد، از شما دعوت می‌کنند تا در آزمون صلاحیت علمی دندانپزشکی شرکت کنید و در صورت قبولی، به شما مجوز دندانپزشکی می‌دهند.

حالت دوم: اگر تشخیص بدهند که مدارک شما با استانداردهای کانادا فاصله دارد، از شما دعوت می‌کنند تا در یک دوره آموزشی شرکت کنید و سپس آزمون صلاحیت دندانپزشکی بدهید.

↑ برو بالا

مزایای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چیست؟

علاوه بر شرایط کلی زندگی در کانادا مثل استانداردهای بالای زندگی و سیستم بهداشتی پیشرفته و همچنین امکانات آموزشی برای فرزندان شما، که همه مهاجران و شهروندان کانادا از آن بهره می‌برند، دندانپزشکان در کانادا از درآمد خیلی خوبی برخوردارند.

هزینه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا چقدر است؟

هزینه مهاجرت به کانادا بستگی به روشی دارد که اقدام میکنید اما اگر در ایران مدرک دندانپزشکی گرفته باشید، هزینه معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی و آزمون و دوره (اگر لازم باشد) حدود ۸ هزار دلار کانادا است.

به این هزینه‌ها، هزینه اسکان و زندگی و خورد و خوراک را هم تا قبل از این‌که مجوز دندانپزشکی بگیرید، اضافه کنید. البته در بعضی از استان‌ها که پروسه مهاجرت کوتاه‌تر است، هزینه زندگی و اسکان شما هم تا قبل از این‌که بتوانید مشغول به کار شوید، کمتر خواهد بود.

↑ برو بالا

مراحل مهاجرت دندانپزشکان چقدر با مهاجرت پزشکان فرق دارد؟

اگر به‌عنوان دندانپزشک بخواهید به کانادا مهاجرت کنید، تقریباً همان مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا را باید طی کنید. یعنی مدارک و ریز نمرات خود را برای تأیید ارائه بدهید و در آزمون صلاحیت هم قبول شوید. اما تفاوت‌هایی هم دارد که مهم است:

تأیید مدرک

مدارک دندانپزشکی شما (مدرک تحصیلی و ریز نمرات) بجای کنسول پزشکی کانادا (MCC)، باید توسط NDEB یا همان شورای ملی دندانپزشکی کانادا (National Dental Examination Board of Canada) ارزیابی و تأیید شود.

امتحان صلاحیت

نام امتحان صلاحیت علمی دندانپزشکان هم آزمون ملی تخصص دندانپزشکی (NDSE) است. این آزمون توسط کالج سلطنتی دندانپزشکی کانادا (RCDC) برگزار می‌شود. عنوان کامل این آزمون: National Dental Specialty Examination است.

برای اطلاع از شرایط مهاجرت پزشکان، لطفاً به صفحه مهاجرت پزشکان به کانادا مراجعه کنید.

ما در نیسا می‌دانیم که شرایط هر دندانپزشک که می‌خواهد به کانادا مهاجرت کند، با دندانپزشک‌های دیگر فرق دارد. اگر به عنوان دندانپزشک قصد مهاجرت به کانادا را دارید، می‌توانید برای مشورت درباره شرایط خودتان با ما تماس بگیرید.

↑ برو بالا

فرم ارزیابی مهاجرت