فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

مهاجرت به کانادا برای پرستار خانگی

Canadian Immigration for Caregivers

روشهای مختلفی برای افرادی وجود دارد که خدمات مراقبت و نگهداری از افراد را ارائه میدهند که اصطلاحاً به آنها پرستار خانگی میگویند (Caregivers) تا بتوانند به کانادا مهاجرت کنند.

به روز رسانی: از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۳ (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲)، حداقل زمان لازم برای کار بعنوان پرستار خانگی از ۲۴ ماه به ۱۲ ماه کاهش پیدا کرد. این قانون شامل افرادی که قبل از این تاریخ اقدام کرده اند هم میشود. مگر این که تصمیم نهایی درباره پرونده آنها گرفته شده باشد.

در این صفحه میخوانید:

مهاجرت پرستار خانگی به کانادا

↑ برو بالا

روشهای دریافت اقامت دائم

بعضی از روشهای مهاجرت به کانادا برای پرستاران خانگی در حال حاضر متوقف شده اند و برنامه های جدیدتری جایگزین آنها شده اند. به عبارت دیگر، دولت کانادا همچنان راه را برای مهاجرت پرستاران خانگی و پرستاران کودک و افرادی که خدمات نگهداری و مراقبت از افراد را ارائه میدهند همچنان باز گذاشته و در واقع با معرفی روشهای جدید، شیوه مهاجرت را کارآمدتر کرده است تا افراد با صلاحیت بتوانند راحتتر به کانادا مهاجرت کنند.

مهاجرت از طریق برنامه های پایلوت

دولت کانادا وقتی برنامه مهاجرتی جدیدی معرفی میکند، گاهی تا مدتی آن را بصورت آزمایشی (پایلوت) انجام میدهد تا بتواند نقصهای آن را برطرف کند. مثلاً برنامه موسوم به مراقبت از کودک (Caring for Children Program) جای خود را به برنامه پایلوت پرستار کودک (Home Child Care Provider Pilot) داده است، و یا بجای برنامه مراقبت از افراد در منزل (Live-in Care Program)، میتوانید از طریق برنامه پایلوت پرستار سالمند (Home Support Worker Pilot) اقدام کنید.

برنامه های پایلوت برای پذیرش افراد در حوزه خدمات مراقبت و نگهداری از افراد جزیی از یک برنامه پنج ساله هستند و ظرفیت آن سالانه پر میشود و سال بعد تمدید میشود.

در برنامه های پایلوت مهاجرت پرستار خانگی (مراقبت و نگهداری از افراد)، ابتدا برای اقامت موقت و اجازه کار اقدام میکنید و در صورت قبولی، بعد از آن باید حداقل ۱۲ ماه تجربه کار در کانادا کسب کنید (یا پیشنهاد کار از یک کارفرما داشته باشید) تا بتوانید تقاضای اقامت دائم کنید.

↑ برو بالا

برنامه های پایلوت چه مراحلی دارند؟

ابتدا برای روش مورد نظر خود تقاضای اقامت موقت و همچنین اجازه کار میکنید.

هزینه هر دو تقاضا را پرداخت میکنید.

بعد از کسب حداقل ۱۲ ماه تجربه کار در کانادا (و یا گرفتن پیشنهاد کاری)، مدارک آن را برای اداره مهاجرت ارسال میکنید.

بعد از بررسی مدارکتان، درباره اعطای اقامت دائم به شما تصمیم میگیرند و نتیجه را به شما اعلام میکنند.

پایلوت پرستار کودک (مراقبت از کودک)

ظرفیت سالانه این برنامه محدود است (کمتر از ۳ هزار نفر) که هر سال بعد از چند ماه پر میشود. بنابراین برای اقدام از طریق برنامه پایلوت پرستار کودک باید تا ژانویه سال بعداگر اواسط سال اقدام کنید و ظرفیت پر شده باشد، باید تا ژانویه سال بعد صبر کنید. برای اطلاع از تمام جزییات این برنامه به صفحه مهاجرت برای پرستار کودک مراجعه کنید.

↑ برو بالا

پایلوت پرستار سالمند

این برنامه پایلوت معمولاً دیرتر به حد نصاب ظرفیت خود (۲،۷۵۰ متقاضی) میرسد و شما هر سال فرصت بیشتری دارید تا اقدام کنید.

برای اطلاع از جزییات بیشتر و شرایط و مراحل این روش میتوانید به صفحه برنامه پایلوت مهاجرت برای پرستار سالمند مراجعه کنید.

برای اطمینان بیشتر، میتوانید قبل از هر اقدامی با ما تماس بگیرید تا مطمئن شوید که ظرفیت این برنامه هنوز پر نشده باشد.

↑ برو بالا

از کجا بدانم واجد شرایط برنامه های پایلوت هستم؟

علاوه بر این که باید مراحل برنامه پایلوت را طی کنید، تحصیلات و سطح زبان شما هم در ارزیابی پرونده شما دخیل است.

تحصیلات

باید یک برنامه یک ساله تحصیل بعد از مدرسه در کانادا را تکمیل کرده باشید و یا یک مدرک معادل آن برای تحصیل خارج از کانادا داشته باشید.

زبان

سطح زبان شما باید حداقل معادل CLB 5 برای زبان انگلیسی یا NCLC 5 زبان فرانسه باشد.

↑ برو بالا

برنامه مراقبت از کودک

برنامه مراقبت از کودک یا همان Caring for Children program در ژوئن ۲۰۱۹ خاتمه پیدا کرد و پس از آن برنامه پایلوت پرستار کودک بعنوان جایگزین این برنامه معرفی شد.

برنامه مراقبت از افراد در منزل

این برنامه موسوم به Live-in Care Program (LCP) برای متقاضیان جدید بسته شده است و فقط اگر حداقل دو سال سابقه کار تحت این برنامه داشته باشید میتوانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

برای این منظور باید:

  • در حال کار در کانادا با اجازه کار تحت برنامه LCP باشید، یا
  • تا تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۱۴ اجازه کار LCP اول خود را بر اساس گزارش معیارهای ارزیابی بازار کار (LMIA) به اداره توسعه اجتماعی کانادا (Social Development Canada) ارائه کرده باشید.

برنامه پایلوت جایگزین این برنامه هم برنامه پایلوت پرستار سالمند است.

↑ برو بالا

فرم ارزیابی مهاجرت