فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

خرید ملک در کانادا

در این صفحه میخوانید:

خرید ملک در کانادا

آیا میتوان با خرید ملک، اقامت دائم گرفت؟

این یکی از رایجترین سؤالهاست. چنین قانونی در کانادا وجود ندارد و افراد صرفاً با خرید ملک نمیتوانند اقامت یا شهروندی کانادا بگیرند.

↑ برو بالا

آیا خارجیها میتوانند در کانادا خانه بخرند؟

از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۳ قانونی به اجرا درآمده که خرید خانه توسط غیرکانادایی ها را بمدت ۲ سال ممنوع میکند. یک جریمه ۱۰ هزار دلاری هم برای هر غیرکانادایی که این قانون را رعایت نکند یا هر کانادایی که به یک خارجی کمک کند تا برخلاف مفاد این قانون خانه بخرد در نظر گرفته شده است.

منظور از ملک مسکونی چیست؟

قانون مزبور فقط خرید خانه یا همان ملک «مسکونی» را برای خارجیها ممنوع میکند. در این قانون آمده که منظور از ملک مسکونی ساختمانهایی است که حداکثر ۳ واحد مسکونی در آنها وجود دارد. انواع آپارتمان و خانه ویلایی هم شامل این قانون میشود. اما خارجیها همچنان میتوانند ساختمانهای بزرگتر که واحدهای مسکونی زیادی دارند را بخرند.

↑ برو بالا

دلیل ممنوعیت خرید خانه برای خارجیها چیست؟

دولت کانادا این قانون را با این هدف تصویب کرده که دسترسی به بازار ملک مسکونی برای کانادایی ها آسانتر شود. یعنی امیدوار است که اولاً قیمت خانه برای کانادایی ها مناسبتر شود و ثانیاً دسترسی وسیعتری به بازار ملک داشته باشند.

تکلیف مهاجرهایی که تازه به کانادا میایند چیست؟

قانون ممنوعیت خرید خانه برای خارجیها، استثناهایی هم برای بعضی افراد قائل شده است. افراد زیر با اینکه شهروند کانادا نیستند اما میتوانند در کانادا ملک مسکونی بخرند:

  • مهاجرانی که تازه به کانادا میایند و هنوز شهروندی کانادا را دریافت نکرده اند (اقامت دائم دارند)
  • کسانی که اقامت موقت دارند و بطور موقت برای کار برای یک شرکت به کانادا آمده اند
  • خارجی هایی که در کانادا درس میخوانند
  • پناهندگان

↑ برو بالا

چطور در کانادا خانه بخرم؟

برای بیشتر مهاجرانی که به کانادا میایند، خرید خانه در اولویت قرار دارد. اما قبل از اقدام به خرید باید چند نکته مهم را بدانید.

نکاتی که قبل از خرید باید بدانید

خرجهای ماهانه

طبق توصیه کارشناسان، هزینه ماهانه خانه برای شما نباید به ۴۰٪ درآمد خالص شما (قبل از کسریهای قانونی) برسد. این هزینه ها شامل مالیات و قبوض میشود. اگر قسط وام و بدهی های بانکی ملک را هم به آن اضافه کنید، در کل نباید از ۴۴٪ درآمد خالصتان تجاوز کند. پس برای خرید خانه، مخارج پیدا و پنهان آن را بررسی کنید.

پیش پرداخت

با اینکه بیشتر قیمت خانه را میتوانید وام بگیرید و با اقساط بلندمدت پس بدهید، اما برای خرید خانه لازم است که مقداری از قیمت ملک مسکونی را همان ابتدا بپردازید. اگر از قبل پس اندازی ندارید، راه عاقلانه این است که درصدی از درآمدتان را هر ماه پس انداز کنید. بیشتر کارفرماها حقوق شما را بطور مستقیم به حساب بانکیتان واریز میکنند. میتوانید یک حساب پس انداز جدا هم باز کنید و از بانکتان بخواهید مقدار ثابتی از درآمد هر ماهتان بطور اتوماتیک به حساب پس اندازتان واریز شود. انواع حساب پس انداز وجود دارد که برای مناسبترین نوع حساب پس انداز میتوانید از بانکتان مشاوره بگیرید.

برنامه پس انداز بازنشستگی (RRSP) که این امکان را به شما میدهد که برای بازنشستگی تان پس انداز کنید، راهی برای تهیه پیش پرداخت خرید خانه است. تا وقتی که از این حسابتان پولی برندارید، مالیاتی به آن تعلق نمیگیرد. پس برای تهیه پیش پرداخت خانه میتوانید از پس انداز بازنشستگی تان هم استفاده کنید.

↑ برو بالا

روشهای خرید خانه و مشوقهای دولتی

دولت کانادا برنامه های متعددی برای کمک به خرید خانه دارد که هرکدام مشخصات خود را دارد و شما طبق شرایطتان میتوانید یکی را انتخاب کنید. مثلاً یکی از مشوقهایی که برای مهاجران وجود دارد این است که خانه اولی ها تخفیف زیادی روی مالیات پیش پرداخت خرید اولین خانه خودشان دریافت میکنند. و یا برنامه دیگری وجود دارد که اگر تهیه پیش پرداخت از پس انداز بازنشستگی را انتخاب کنید، ممکن است بتوانید تا سقف ۳۵ هزار دلار از حساب RRSP تان بردارید. برای مشاوره در زمینه انتخاب بهترین روش خرید خانه در کانادا میتوانید با ما تماس بگیرید.

آیا خانه در کانادا ارزانتر خواهد شد؟

تا پیش از این، بازار ملک در کانادا محل سرمایه گذاری خارجیهای زیادی بوده است، به این معنی که خیلیها بدون اینکه قصد زندگی در کانادا یا سکونت در خانه ای که میخرند را داشته باشند، صرفاً برای سرمایه گذاری ملکی را میخریدند و یا آن را خالی میگذاشتند و یا بدلیل قوانین مالیات برای خانه های خالی، آن را اجاره میدادند. با اجرای قانون ممنوعیت خرید خانه توسط خارجیها که از اول ژانویه ۲۰۲۳ بمدت دو سال به اجرا درآمده، با اینکه شاید بازار اجاره خانه کوچکتر شود اما در عوض بازار خرید خانه برای کانادایی ها وسیعتر خواهد شد و در نتیجه خرید خانه برای شهروندان کانادا راحتتر خواهد شد.

↑ برو بالا

راههای دیگر سرمایه گذاری چیست؟

همانطور که گفته شد، خرید ساختمانهایی که بیش از ۳ واحد مسکونی دارند (خرید کل ساختمان)، شامل قانون ممنوعیت خرید خانه برای خارجیها نمیشود. اما لازم به یادآوری است که نمیتوان صرفاً با خرید هیچ ملکی شهروندی یا اقامت کانادا را گرفت.

برای بررسی روشهای دیگر مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در حیطه های دیگر میتوانید به صفحه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مراجعه کنید.

↑ برو بالا

فرم ارزیابی مهاجرت