فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

دیدار دو روزه بایدن از کانادا

روز گذشته جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده به سفر دو روزه رسمی خود از کانادا پایان داد.

این اولین سفر رسمی بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا از کانادا بود. آخرین بار باراک اوباما در سال ۲۰۱۶ به کانادا رفت و دونالد هم در دوره چهار ساله ریاست جمهوری خود هرگز به کانادا سفر نکرد.

منافع مشترک کانادا و آمریکا

آمریکا تنها همسایه کانادا بحساب میاید و مرز ۹ هزار کیلومتری این کشور با کانادا طولانی ترین مرز بین دو کشور در جهان است. همین نکته و نیز مشترکات زبانی و فرهنگی این دو کشور باعث شده که این دو کشور منافع مشترک جغرافیایی و همچنین اقتصادی متعددی با هم داشته باشند.

آمریکا همچنین بزرگترین شریک تجاری کانادا هم بحساب میاید. تنها در سال ۲۰۲۱ این دو کشور بیش از ۱ تریلیون دلار تبادلات کالا و خدمات داشتند.

مهاجرت آمریکایی ها به کانادا

در حالی که کانادا و آمریکا هر دو از مقصدهای عمده مهاجرت در دنیا هستند، کشور کانادا در حال حاضر دچار کمبود نیروی کار است و برای پر کردن این گپ به شدت روی نیروی کار مهاجران حساب کرده است. آمار منتشره از اداره مهاجرت کانادا نشان میدهد که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۰ هزار آمریکایی به کانادا مهاجرت کردند یعنی ۲/۳٪ از کل مهاجران این سال.

طبق سرشماری سراسری سال ۲۰۲۱ کانادا، حدود یک چهارم جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل میدهند و از زمان سرشماری سال ۲۰۱۶ هم جمعیت کانادا از ۳۶ میلیون به ۳۹ میلیون نفر رسیده که بیش از یک سوم این افزایش جمعیت سه میلیونی مهاجران جدید هستند یعنی: ۱/۳ میلیون نفر. کانادا همچنین در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ به ۵۰۰ هزار مهاجر جدید اقامت دائم بدهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

عباس زاهدانی
عباس زاهدانی با سابقه سالها مدیریت در ایران، آمریکا و کانادا، دانش آموخته رشته مدیریت از دانشگاه هاروارد آمریکا و رشته مطالعات مهاجرت از دانشگاه یو بی سی استان بریتیش کلمبیای کانادا است. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی ادبیات زبان از دانشگاه شیراز در ایران و کارشناسی اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا است.

نظرات بسته شده است.

فرم ارزیابی مهاجرت