فرم ارزیابی مهاجرت
فهرست

آیا بعد از PR باید شهروند کانادا بشوم؟

آمار نشان میدهد که از هر ۵ نفر که اقامت دائم کانادا را می‌گیرند و بأصطلاح PR می‌شوند، ۴ نفر برای شهروندی کانادا هم اقدام می‌کنند.

این آمار نشان می‌دهد که بیشتر مهاجران علاقه دارند که در نهایت شهروند یا همان سیتیزن کانادا بشوند. اما عده‌ای هم این سؤال را دارند که آیا شهروند شدن برای PR ها اجباری است؟

جواب این سؤال بطور خلاصه منفی است. شما می‌توانید با اقامت دائم کانادا، همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، بطور دائم در کانادا زندگی کنید و تقریباً از تمامی حقوقی که یک شهروند کانادا دارد هم برخوردار باشید.

اما باید بدانید که تا وقتی که شهروندی کانادا را نگیرید، همچنان شهروند کشور اولیه خودتان به حساب می‌آیید.

شهروند بودن با PR چه تفاوت‌هایی دارد؟

اگر فقط اقامت دائم کانادا را داشته باشید، نمی‌توانید مثل یک شهروند کانادایی در انتخابات شرکت کنید یا اگر برای گرفتن شغلی نیاز به ارزیابی‌های امنیتی داشته باشید، یک خارجی به حساب خواهید آمد. ممکن است از گرفتن مشاغل خاصی در دولت، مجلس یا شهرداری‌ها هم منع شوید.

اگر اقامت دائم بگیرید، در یک بازه ۵ ساله باید حداقل ۷۳۰ روز (لازم نیست پیوسته باشد) در کانادا به سر ببرید. در غیر این صورت، شاید اقامت خود را از دست بدهید.

اگر برای گرفتن اقامت دائم، شخصی اسپانسر شما شده باشد، شاید برای دسترسی به بعضی از خدمات دولتی، محدودیت داشته باشید مگر این‌که اسپانسر شما هزینه آن را بدهد.

مدارکی که یک شهروند کانادا برای سفر نیاز دارد ممکن است با مدارک کسی که اقامت دائم دارد تفاوت‌هایی داشته باشد.

توصیه نهایی

در کل، با این که گرفتن شهروندی و پاسپورت کانادا برای کسانی که اقامت دائم دارند اجباری نیست، اما توصیه ما این است که به محض این‌که برای گرفتن شهروندی کانادا واجد شرایط شدید، برای آن اقدام کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

عباس زاهدانی
عباس زاهدانی با سابقه سالها مدیریت در ایران، آمریکا و کانادا، دانش آموخته رشته مدیریت از دانشگاه هاروارد آمریکا و رشته مطالعات مهاجرت از دانشگاه یو بی سی استان بریتیش کلمبیای کانادا است. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی ادبیات زبان از دانشگاه شیراز در ایران و کارشناسی اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا است.

نظرات بسته شده است.

فرم ارزیابی مهاجرت